Histeroskopia to mało inwazyjna, bezpieczna metoda endoskopowa polegająca na wykorzystaniu niewielkiej kamery w celach diagnostycznych lub operacyjnych. W ginekologii znalazła zastosowanie jako uzupełnienie badania USG w uwidocznianiu wnętrza kanału szyjki macicy i jamy macicy. Poza znaczeniem diagnostycznym histeroskopia może być wykorzystywana w leczeniu zabiegowym w przypadku podejrzenia zmian w obrębie błony śluzowej, podejrzenia wad macicy, zrostów lub mięśniaków. Jest stosowana jako jedna z metod diagnostyki niepłodności.
Diagnostykę histeroskopową można wykonać bez znieczulenia przy zastosowaniu jedynie leków rozluźniających. Przez drogi rodne lekarz wprowadza histeroskop, a w przypadku histeroskopii zabiegowej wprowadzane są również mikronarzędzia. Gdy stwierdzone są nieprawidłowości, które mogą zostać bezpiecznie usunięte, lekarz wycina zmiany. Histeroskopię zabiegową przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub rzadziej miejscowym.
Histeroskopie wykonuje się po zakończeniu krwawienia miesiączkowego w 1 połowie cyklu. Lekarz przed zabiegiem może zlecić pakiet badań infekcyjnych (posiewu z kanału szyjki, Chlamydia, przeciwciała anty-HIV, badanie w kierunku żółtaczki, chorób wenerycznych) i cytologii. Lekarz może zlecić również badanie morfologii krwi i układu krzepnięcia. Poza wstępną diagnostyką histeroskopia diagnostyczna wykonywana w gabinecie nie wymaga specjalnych przygotowań.
Histeroskopia swą popularność zawdzięcza małemu ryzyku, które wiąże się z zabiegiem. Ryzyko zapalenia narządów miednicy mniejszej wynosi mniej niż 1%, dodatkowo w ramach profilaktyki stosuje się więc antybiotykoterapię. Powikłaniem histeroskopii może być perforacja ściany macicy lub uszkodzenia narządów leżących w pobliżu narządu rodnego, takie powikłania zdarzają się jednak niezmiernie rzadko.
zostaw mail lub numer telefonu my oddzwonimy
Fertilita © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.